Avtor/Urednik     Weinrich, Michael; Stuart, Mary
Naslov     Zdravljenje z metadonom v enotah osnovnega zdravstva: pregled škotskih izkušenj in vpliv na ameriško doktrino
Prevedeni naslov     (Provision of methadone treatment in primary care medical practices. Review of the Scottish experience and implications for US policy)
Tip     članek
Vir     JAMA (Slov)
Vol. in št.     Letnik 8, št. 4
Leto izdaje     2000
Obseg     str. 59-64
Jezik     slo
Izvleček     Izhodišče: Po na novo predlaganih predpisih lahko ameriški zdravniki, ki ne delajo v metadonskih klinikah, predpišejo metadon bolnikom z opioidno odvisnostjo. Medtem ko ni na voljo nobene obsežnejše ocene ameriških programov, v katerih zdravniki v osnovnem zdravstvu vzdrževalno zdravijo z metadonom, splošni zdravniki na Škotskem precej sodelujejo v teh programih.Cilj: Pregledati zgodovino, proces dela in podatke o učinkovitosti in varnosti 2 škotskih programov, ki so ju izvajali v osnovnem zdravstvu in sta temeljila na zdravIjenju z opioidnim agonistom in tako dobiti nekaj napotkov tudi za ameriške razmere. Načrt in izpeljava: Naturalistična študija programov v Edinburghu in Glasgowu na Škotskem s podatki, pridobljenimi preko obiskov na mestih, kjer potekajo programi in preko intervjujev leta 1996 in 1998 ter tudi iz objavljenih poročil in retrospektivnih analiz preko elektronske baze podatkov. Vodilna merila izida: Delež intravenskih uporabnikov drog, ki so bili vključeni v programe vzdrževalnega zdravljenja z metadonom, povprečni odmerek metadona v programih in smrti, povezane z metadonom. Rezultati: V vzdrževalno zdravljenje z metadonom je bilo v letih 1998-1999 v Edinburghu vključenih skupno 60-80% intravenskih uporabnikov drog, v Glasgowu pa 41-73%. Odmerki se ujemajo z ameriškimi priporočili (Edinburgh leta 1998: 61 mg; Glasgow leta 1994-1996: 54 mg). Glasgowski program je prvo leto zahteval nadzorovano jemanje metadona v lekarnah in pokazalo se je, da je bilo v Glasgowu precej manj smrti, povezanih z metadonom, kot v Edinburghu leta 1997 (17 proti 30 smrti, p<0,0001). Programi so tako v Edinburghu kot v Glasgowu nudili podporo zdravnikom v osnovnem zdravstvu, s čimer so leta 1998 dosegli, da je sodelovalo 59% splošnih zdravnikov, leta 1999 pa 30%. Zaključek: Škotske izkušnje kažejo na to, da je ambulantno predpisovanje metadona način, ki lahko pomembno razširi dostopnost zdravljenja z metadonom. (Izvleček prekinjen pri 2000 znakih.)
Deskriptorji     DELIVERY OF HEALTH CARE
FAMILY PRACTICE
NARCOTICS
NARCOTIC DEPENDENCE
OUTCOME ASSESSMENT (HEALTH CARE)
POLICY MAKING
SCOTLAND
POLICY MAKING
SUBSTANCE ABUSE TREATMENT CENTERS