Avtor/Urednik     Reš-Muravec, Uršula; Pleško-Mlakar, Alenka; Stopar, Tatjana; Grmek, Sergij; Likar, Robert; Jordan, Tanja; Merlo, Aleksander; Tašev, Ilija; Kristan, Franc
Naslov     Naše izkušnje z epiduralno porodno analgezijo
Prevedeni naslov     Our experience with epidural labour analgesia
Tip     članek
Vir     Zdrav Vestn
Vol. in št.     Letnik 72, št. Suppl 2
Leto izdaje     2003
Obseg     str. II-189-94
Jezik     slo
Abstrakt     Background. To evaluate the effects of regional labour analgesia used at the Hospitalfor Gynecology and Obstetrics in Postojna, Slovenia, in the year 2002. Patients and methods. In this retrospective study we enrolled 294 parturients who delivered in the year 2002 in the Postojna Maternity Hospital: in group 1 there were 247 parturients in whom three different regional analgesic techniques (study group) were used at labour, in group 2 there were 247 parturients in whom regional analgesia was not used (control group). In the first step the two groups were compared in terms of maternal demographic data, duration and outcome of labour and 1' and 5' Apgar scores. In the second step the three regional analgesic groups were compared in terms of the course and outcome of labour, fetal condition, side and adverse effects of regional analgesic techniques, and patient satisfaction with a particular analgesic technique. Results. Regional labour analgesia was used in 247 (14%) of the 1048 women who delivered in 2002: epidural analgesia (EPI) was performed in 51.0%, combined spinal-epidural (CSE) in 42.2% and spinal analgesia (SA) in 68% of cases. The women in the regional analgesia group were significantly older, more educated, more often nulliparous and accompanied by their partner at labour than the women in the control group. Further, the duration of labour was significantly longer, oxytocin more frequently administered than in the control group. In terms of labour outcome there were no differences in the Cesarean section rates and 1- and 5-min Apgar scores minutes, but and the vacuum extraction rate was significantly higher in the regional analgesia group. Among the three regional analgesia techniques used, there were no statistically significant differences observed in terms of labour duration and outcome, and Apgar scores. The patient satisfaction was greatest with CSE. (Abstract truncated at 2000 characters).
Izvleček     Izhodišča. V članku želimo predstaviti izkušnje z regionalno metodo lajšanja porodne bolečine, ki smo jo v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna izvedli v letu 2002. Bolniki in metode. Vrsta raziskave: retrospektivna. Bolniki: v raziskavo je bilo vključenih 294 nosečnic, ki so v letu 2002 rodile v naši porodnišnici; v prvi skupini je bilo 147 porodnic, ki so rodile s pomočjo ene izmed treh tehnik epiduralne analgezije (EA), v drugi skupini pa je bilo 147 porodnic, ki so rodile brez EA. V prvem delu raziskave smo med obema skupinama primerjali splošne značilnosti porodnic, potek poroda, izid poroda in stanje ploda. V drugem delu raziskave smo primerjali tri tehnike EA med seboj, in sicer v poteku poroda, izidu poroda, stanju ploda, ter ugotavljali sopojave, stranske učinke in zadovoljstvo žensk s posameznimi vrstami EA. Rezultati. V Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna je v letu 2002 od 1.048 porodnic 147 porodnic (14,0%) rodilo v epiduralni analgeziji (EA); in sicer 51% v kontinuirani epiduralni analgeziji (EPI), 42,4% v kombinirani spinalno-epiduralni analgeziji (CSE) in 68% v spinalni analgeziji (SA). Ugotovili smo, da je v skupini porodnic z epiduralno porodno analgezijo statistično pomembno več višje in visoko izobraženih žensk, so starejše, več je prvorodk in večkrat je pri porodu prisoten partner v primerjavi s kontrolno skupino. Porod je v skupini z EA v primerjavi s kontrolno skupino potekal dlje, večkrat je bil uporabljen oksitocin, več je bilo vakuumskih ekstrakcij kot v kontrolni skupini. Izid poroda s carskim rezom je bil primerjiv v obeh skupinah. Kljub daljšim porodom in večjim številom posegov z vakuumom pa se skupini nista razlikovali v končni oceni ploda po Apgarjevi lestvici in v teži plodov. (Izvleček skrajšan pri 2000 znakih).
Deskriptorji     ANALGESIA, OBSTETRICAL
ANALGESIA, EPIDURAL
CESAREAN SECTION
VACUUM EXTRACTION, OBSTETRICAL