Author/Editor     Obralić, Nermina; Gavrankapetanović, Faris; Dizdarević, Zehra; Durić, Osman; Šišić, Fuad; Selak, Ivan; Balta, Snježana; Nakaš, Bakir
Title     Regional comparison of cancer incidence
Translated title     Primerjava incidence raka v Sarajevu z incidenco v Sloveniji in Hrvaški
Type     članek
Source     Radiol Oncol
Vol. and No.     Letnik 38, št. 2
Publication year     2004
Volume     str. 145-51
Language     eng
Abstract     Background. Due to specific war and post-war situation in Balkan region, differences in the number, type, development, biological course, treatment of malignant tumours and its outcome are possible. In order to perceive the situation realistically, it is necessary to gather continuously exact data about malignant tumours and compare them with the data from other European and world countries.The aim of the study was to collect and analyse the data on cancer incidence in the region of Sarajevo city, which represents a symbol of difficult times in the recent past, and to compare it to the incidence in the neighbouring countries. Patients and methods. Data on all newly diagnosed cancer cases, permanent residents of Sarajevo Canton, in the years 1999 and 2000 were collected. Crude incidence rate has been calculated according to the years observed, gender and localizations of the disease The data were compared to the cancer registries of Slovenia and Croatia and were observed in the light of specific local situation. Results. The crude cancer incidence of all sites but skin was the highest in both years and by both genders in Croatia. The incidence of the most common tumours (lung and breast cancer) was similar in all three countries. The differences in the incidence between both genders in the Sarajevo canton were registered in laryngeal and urinary bladder cancer, as well as in bone and cartilage sarcoma. Cervical cancer had extremely high incidence and was high up on the incidence list in the Sarajevo canton, which correlates with the data in developing countries. The incidence of other tumours in the post-war period is reaching expected numbers. Conclusions. It is difficult to idenhfy whether the war and post-war stress, irregular and insufficient nutrition during and after the siege of the city of Sarajevo or some other factor influenced the cancer incidence among exposed population. (Abstract truncated at 2000 characters).
Summary     Izhodišča. Vojna in razmere v povojnem obdobju dela Balkana so lahko vplivali na incidenco različnih vrst raka pa tudi na potek bolezni, način in uspešnost zdravljenja. Zaradi točne ocene pojava rakastih obolenj, je potrebno kontinuirano zbirati podatke in jih primerjati s podatki iz drugih držav Evrope in sveta. Namen naše raziskave je bil tako zbrati in analizirati podatke o malignih obolenjih v Sarajevu ter jih primerjati s podatki iz registrov raka drugih držav. Bolniki in metode. Zbarali smo podatke o rakastih obolenjih prebivalcev s stalnim prebivališčem v Sarajevu med leti 1999 in 2000. Grobo letno incidenco smo razvrstili po spolu in lokalizaciji bolezni ter plodatke primerjali s podatki iz Registra raka Slovenije in Registra raka Hrvaške. Rezultati. Najvišja skupna groba letna incidenca vseh vrst rakastih obolenj (brez raka kože) je bila na Hrvaškem. Incidenca najbolj pogostih rakov (pljučni rak in rak dojke) je bila v vseh treh državah enaka. V Sarajevo pa je bila višja incidenca raka grla, raka mehurja ter raka kosti in hrustanca pri obeh spolih. V Sarajevu je tudi močno izstopala visoka incidenca raka vratu maternice, ki je primerljiva z incidenco v razvijajočih deželah. Incidenca raka ostalih lokalizacij je bila enaka pričakovanim podatkom. Zaključki. Iz zbranih podatkov je težko zaključiti, da bi vojna, povojni stress, neredno in nezadostno prehranjevanje med in po obleganju Sarajeva ali katerikoli drugi dejavniki okolja bistveno vplivali na opazovano incidenco raka. Incidenca kajenja pa je v celotni regiji izjemno visoka, kar bi lahko vplivalo ne samo na pogostnost raka pljuč, pač pa tudi na pogostnost raka grla in mehurja, ki sta zvišana v primerjavi s podatki iz Slovenije in Hrvaške.
Descriptors     NEOPLASMS
INCIDENCE
BOSNIA-HERZEGOVINA
SLOVENIA
CROATIA
REGISTRIES