Author/Editor     Pevec, Teodor; Veselko, Matjaž; Smrkolj, Vladimir
Title     Povezljivost posameznih metod za oceno uspešnosti rekonstrukcije sprednje križne vezi
Translated title     Connection between individual evaluation systems to determin the successfulness of ACL reconstruction
Type     članek
Source     Zdrav Vestn
Vol. and No.     Letnik 74, št. 2
Publication year     2005
Volume     str. 79-82
Language     slo
Abstract     Background. T'he authors want to find correlation between ACL reconstruction results determined with various evaluation systems. Patients and methods. The authors evaluated the end result with SS patients undergoing ACL reconstruction with posteriorly limited notchplasty using the patellar tendon graft with its bony attachments. Clinical results were based upon the IKDC and Lysholm rating scales, follow-up of pre-injury activity level, readiness for equal secondary procedures and side-to-side arthrometric testing of ligamentous laxity. We observed the correlation between various evaluation systems with the help of statistical methods. Results. We determined the correlation between the Lysholm and IKDC rating scale, arthrometric testing of ligamentous laxity, and preparedness for equal secondary procedure in exception to pre-injury activity level. Laxity results were in correlation to the Lysholm and IKDC rating scale, modified activity level in exception for preparedness for equal secondary procedure. The results of preparedness for equal secondary procedure were in correlation to the Lysholm and IKDC rating scale in exception for arthrometric testing of ligamentous laxity and modified activity level. The modified activity level was in correlation only to arthrometric testing of ligamentous laxity. Conclusions. Although a high comparison between most (6/10 combinations) evaluation systems was recorded, we believe that the result of ACL reconstruction successfulness is based upon the calculation of all evaluation methods. The final evaluation should include the degree of activity in regard to pre-injury condition.
Summary     Izhodišča. Avtorji so želeli ugotoviti, kakšno je medsebojno ujemanje rezultatov uspešnosti rekonstrukcije sprednje križne vezi, če jih izrazimo na različne načine. Bolniki in metode. Pri 55 poškodovancih, ki jim je bila opravljena rekonstrukcija sprednje križne vezi z delom kite pogačice s pripadajočima kostnima narastiščema in z zadaj omejeno plastiko notch, smo ocenili uspešnost rekonstrukcije sprednje križne vezi. Pri tem smo uporabili ocenitvena sistema IKDC in Lysholm, spremljali razlike v stopnji aktivnosti glede na stanje pred poškodbo, merili ohlapnost kolenskega sklepa s pomoč jo artrometra ter spraševali poškodovance o njihovi pripravjenosti na enak rekonstruktivni poseg na nasprotnem udu. S pomočjo statističnih metod smo opazovali povezave med različnimi metodami ocenjevanja uspešnosti rekonstrukcije. Rezultati. Ugotovili smo povezanost ocenitvenega sistema Lysholm s sistemom IKDC, z meritvami ohlapnosti kolenskega sklepa z artrometrom in s pripravljenostjo bolnikov na enak rekonstruktivni poseg na nasprotnem udu, ne pa tudi s spremembo stopnje aktivnosti. Ob tem, da so bili rezultati sistema IKDC povezani z rezultati sistema Lysholm, so se prav tako dobro ujemali z meritvami ohlapnosti kolenskega sklepa z artrometrom in s pripravljenostjo poškodovancev na enak rekonstruktivni poseg na nasprotnem udu, ne pa tudi s spremembo stopnje aktivnosti. Rezultati meritev ohlapnosti kolenskega sklepa z artrometrom so se ujemali z rezultati sistema Lysholm, IKDC, s spremembo stopnje aktivnosti, ne pa tudi s pripravljenostjo poškodovancev na enak rekonstruktivni poseg na nasprotnem udu. Pripravljenost poškodovancev na rekonstrukcijo sprednje križne vezi na nasprotnem udu se je ujela z rezultati sistemov Lysholm in IKDC, ne pa z meritvami ohlapnosti kolenskega sklepa z artrometrom in s spremembami stopnje aktivnosti. Spremembe stopnje aktivnosti so se ujele z meritvami ohlapnosti kolenskega sklepa z artrometrom. (Izvleček skrajšan na 2000 znakov)
Descriptors     KNEE INJURIES
ANTERIOR CRUCIATE LIGAMENT
PATELLAR LIGAMENT
RANGE OF MOTION, ARTICULAR
JOINT INSTABILITY
TREATMENT OUTCOME