Author/Editor     Stričević, Jadranka; Turk, Zmago; Čelan, Dušan
Title     Biomehanske obremenitve hrbtenice pri negovanju pacienta
Translated title     Spinal biomechanical stressors in nursing care provision
Type     članek
Source     In: Brumen M, Železnik D, Pirš K, editors. Kakovost v zdravstveni in babiški negi - odgovorni, kompetentni in inovativni zaposleni: zbornik predavanj in posterjev 2. Znanstvenega simpozija z mednarodno udeležbo. Maribor: Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov,
Publication year     2009
Volume     str. 141-6
Language     slo
Abstract     Nursing staff members are being exposed to various biomechanical stressors during nursing care provision. Humanisation of working environment proves to be most effective in cases where spinal loads are reduced to a minimum. To examine the prevalence of low back pain in nursing care provision staff members of UCC Maribor were involved in a cross-sectional survey. Working environment was examined together with manual weight lifting, awkward working postures and their risk to health. The purpose of the study was to expose factors that may lead to low back pain. Results conducted that low back pain was connected to frequent manual weight lifting which was reported in majorityin clinical departments and department for central sterilisation. Despite back problems nursing staff members did not report many cases of sick leave.
Summary     Medicinska sestra je pri izvajanju delovnih nalog vsakodnevno izpostavljena različnim biomehanskim obremenitvam pri opravljanju zdravstvene nege pacientov. Humanizacija dela je najbolj učinkovita z odpravo najbolj pogostih in izrazitih škodljivosti, ki se kažejo predvsem v preobremenitvah hrbteničnihsegmentov. Glede na pričakovano pogostnost bolečin v ledveni hrbtenici smo opravili raziskavo na različnih oddelkih v UKC Maribor. Analizirali smo delovna mesta medicinske sestre, obremenitve hrbtenice pri različnih prisilnih položajih telesa med delom ter zajeli negativne kazalce zdravja, katerih vzrok so bile težave s hrbtenico. Namen raziskave je bil, da v obliki primerjalne študije ugotovimo, kateri dejavniki vplivajo na obolevnost hrbtenice pri medicinskih sestrah. Rezultati so pokazali, da so pogoste težave s hrbtenico povezane z dvigovanjem bremen in da medicinske sestre kljub težavam ne odhajajo v bolniški stalež. Izpostavili smo tudi oddelke v kliničnem centru, kjer so težave največje.