Author/Editor     Kirbiš, Simona; Strdin Košir, Alenka; Sinkovič, Andreja
Title     Laktacidoza - prikaz primerov
Translated title     Lactic acidosis - case reports
Type     članek
Source     In: Hojs R, Krajnc I, Pahor A, et al, editors. Zbornik predavanj in praktikum 21. srečanje internistov in zdravnikov družinske medicine Iz prakse za prakso z mednarodno udeležbo; 2010 maj 28-29; Maribor. Maribor: Univerzitetni klinični center, Klinika za interno medicino,
Publication year     2010
Volume     str. 213-9
Language     slo
Abstract     Lactic acidosis is the most common cause of metabolic acidosis in hospitalized patients. There are several causes of lactic acidosis, but the most common is impaired tissue oxygenation leading to increased anaerobic production. We present three patients admitted to Intensive care unit (ICU) with lactic acidosis. The first patient was admitted with variceal bleeding and evolving hemorrhagic shock with elevated lactate and was successfully treated and discharged from hospital. The second patient was admitted to the ICU after successful resuscitation because of ventricular fibrillation. He had the ST segment elevation myocardial infarction. Unfortunately he died in cardiogenic shock on the fourth day. The third patient was admitted after the intoxication with methanol and was successfully treated and discharged from hospital.
Summary     Laktacidoza je najpogostejši vzrok metabolične acidoze pri bolnikih zdravljenih v bolnišnicah. Vzroki zanjo so številni, najpogosteje pa je posledica zmanjšane oksigenacije tkiv zaradi anaerobnega mehanizma. V prispevku bomo prikazali tri bolnike, ki so se zdravili na Oddelku intenzivne interne medicine UKC Maribor in so imeli ob sprejemu povišane vrednosti laktata. Prvi bolnik je bil sprejet zaradi krvavitve iz varic požiralnika in ob tem razvijajočega se hemoragičnega šoka z laktacidozo. Zaradi pravočasnega in pravilnega ukrepanja je bolnik bil tretji dan zdravljenja premeščen na oddelek. Drugi bolnik je bil sprejet po uspešnem oživljanju zaradi prekatne fibrilacije, ki je nastala ob akutnem koronarnem sindromu z dvigom ST veznice. Kljub zdravljenju je bolnik v kardiogenem šoku umrl četrti dan zdravljenja. S tretjim bolnikom smo želeli ponazoriti, da moramo ob povišanem laktatu in hudi metabolni acidozi pomisliti tudi na morebitne zastrupitve. Bolnik se je pri nas zdravil zaradi zastrupitve z metanolom in je ob pravočasnih in ustreznih ukrepih preživel.
Descriptors     LACTATES
ACIDOSIS
CRITICAL ILLNESS
SHOCK, HEMORRHAGIC
SHOCK, CARDIOGENIC
POISONING