Author/Editor     Ogorevc, Jernej; Prpar, Sonja; Dovč, Peter
Title     Preučevanje molekularnih interakcij med gostiteljem in patogenom pri infekciji epitelnih celic mlečne žleze koze z bakterijo Mycoplasma agalactiae (Preliminarni rezultati)
Translated title     Molecular host-pathogen interactions as revealed by the in vitro goat mammary gland model after infection with Mycoplasma agalactiae (Preliminary results)
Type     članek
Source     In: Potočnik U, editor. 9. kolokvij iz genetike; 2010 sep 22; Ljubljana. Ljubljana: Slovensko genetsko društvo,
Publication year     2010
Volume     str. 14-21
Language     slo
Summary     Zahtevne transkriptomske študije, ki vključujejo poskuse na živih živalih, je mogoče nadomestiti z ustreznimi in vito modeli. Cilj naše študije je bil vzpostavitev primarne celične kulture epitelnih celic pridobljenih iz mlečne žleze koze v laktaciji. Primarno celično kulturo smo uporabili kot in vitro model za infekcijo z bakterijo Mycoplasma galactiae, ki je pogosta povzročiteljica mastitisa pri kozah in ovcah. Žlezno tkivo koze (Capra hircus) sanske pasme smo razgradili v raztopini kolagenaze in hialuronidaze in celice nasadili v plastične posodice. Za karakterizacijo različnih celičnih tipov smo uporabili imunofluorescenčno barvanje proti alf-aktinu gladkih mišic, vimentinu in različnim citokeratinom (14, 18 in 19). Z barvanjem smo potrdili prisotnost za mlečno žlezo značilnih epitelnih celičnih tipov. Primarno celično linijo smo nato inficirali z referenčnim sevom bakterije Mycoplasma agalactiae (PG2) in v različnih časovnih intervalih po infekciji izolirali celokupno RNA. Inkubacija z bakterijo je trajala 3, 12 in 24 ur. Izolirano RNA smo sekvencirali na sekventorju Illumina Gene Analyzer IIx. Pridobljene sekvence smo kartirali na transkriptom goveda in ugotavljali diferencialno izražanje genov v različnih časovnih točkah po infekciji. Ugotavljanje diferencialnega izražanja genov nam omogoča vpogled v dinamiko procesov imunskega odziva in posledično možnost iskanja kandidatnih genov, povezanih z odpornostjo proti mastitisu. Tri ure po infekciji se je diferencialno izražalo 853 genov, 12 h po infekciji 112 in 24 h po infekciji 1553 genov. Med najbolj diferencialno izraženimi geni so bili tudi geni povezani z imunskim odzivom. Analize celotnega transkriptoma predstavljajo pomemben korak pri razumevanju imunskega odziva in interakcij med gostiteljem in patogenom ob infekcijah mlečne žleze. (Izvleček skrajšan pri 2000 znakih)